KOMPOZİT KESİM

Cana Can Katan

Türkiye Deprem Haritası

Lifem Boztaş

Nevzat Yaldız

TEB International

Enka Uyarı Levhası

Kompozit Nedir?

Kompozit, en az iki malzemenin birleşiminden oluşan sert hafif bir üründür. Aynı zamanda bir bileşim malzemesi olarak da adlandırılır. iki veya daha fazla bileşen malzemeden üretilen bir malzemedir.  Bu kurucu malzemeler, oldukça farklı kimyasal veya fiziksel özelliklere sahiptir ve tek tek elemanlardan farklı özelliklere sahip bir malzeme oluşturmak için birleştirilir.

Kompozit Nerelerde Kullanılır?

Farklı bileşenlerden oluşan kompozit levhalar bir çok alanda kullanılabilir.

Robot Teknolojisi, kimya sanayisi, elektrik-elektronik Teknolojisi, müzik aletleri endüstrisi, gıda ve tarım sektörü, spor malzemeleri imalatı (yüksek atlama sırıkları, tenis raketleri, sörf, yarış tekneleri, kayak v.b.).  Kompozit paneller, banka, otel, alışveriş merkezi, metro istasyonları gibi alanlarda kullanılabilmesinin yanı sıra dış mekanlarda bina cephe giydirmede de yoğunlukla kullanılır. Kompozit paneller dekorasyon ve reklam panolarında oldukça sık tercih edilir. Tabela, kutu harf yapımında kullanılır.

Kompozit Tabela Nasıl Yapılır?

Açık hava reklam sektöründe kompozit ve kompozit tabela en çok tercih edilen üretim biçimidir. Bunun nedeni sağlamlık ve uygun maliyetidir. Birçok farklı tabela üretiminin arkalık kısmında kompozit paneller kullanıldığı gibi kompozitten kutu harf yada kompozit oyma tabela üretimleri yapılmaktadır. Kompozitten yapılan en yaygın tabela biçimi oyma içten aydınlatmalı tabeladır. Kompozit cnc kesim yapılarak dış hatlarından kesilip bükülür. Orta kısım yazılacak yazı ve şekilde cnc ile kesilip çıkartılır. Üretim şekline göre içten pleksi dayama yapılarak aydınlatları yerleştirilir ve arka kısım kapatılır. Tabela tek parça olarak hazırdır, montajı kolaydır ve maliyeti düşüktür.

alüminyum lazer kesim, kompozit cnc kesim